The latest property news & information from a trusted source.

Explore our property blogs, select a category from below

airbnb
buy-to-let
cities
dumfries-galloway
edinburgh
estate-agency-category
general
glasgow
guides
hints-tips
hmo-licensing
hmo-properties
investment
landlords
legislation-category
letting
maintenance
meet-the-team
news-category
portobello
properties
properties-for-sale
property-development
property-factors
property-finance
property-investment
property-management
cairn-property-partners
recruitment
selling
services
social-responsibility
staff
student-accommodation
tenanted-flats-category
tenanted-properties
tenants
uncategorized
west-end

Cost of Living: Money-Saving Tips for Student Tenants

The cost of living crisis is biting hard, and many students are feeling the pinch. 

According to the 2022 Student Money Survey, the average student now spends £924 per month, while 82% of students worry about making ends meet. What’s more, four in five have considered dropping out of university at one point or another. 

If you’re living away from home during your studies and you’re struggling with money worries, here are a couple of handy tips to help you save and spend wisely in rented accommodation. 

Cost of Living Tips: Advice for Student Renters

Be energy-aware to cut bills

Some rental properties will bundle up the rent and utilities into one payment. However, it’s more common for tenants to pay the electricity and/or gas bills themselves.  

Try to be mindful of your energy usage to lower your monthly bills. Don’t leave lights on when rooms are empty (and switch to energy-efficient LED bulbs where possible); keep doors closed so heat doesn’t escape; try to charge laptops, tablets, and smartphones at uni, and don’t leave your gadgets plugged in and on standby all day and night.

If you have flatmates, consider cooking together regularly (you can split the cost of the ingredients, too). That way, you’re all in the same room, and the oven/microwave/hob is getting used once rather than several times one after the other. Bonus points if you use a slow cooker — it can be far cheaper to run, as per the table below, and you’ll often have plenty left over.

 

With the new 52p/kWh electricity cap, here’s how much certain items and devices will roughly cost to run. Take a note of where you can cut down usage to save money.

Item Cost
1 kWh fan heater/ electric radiator 52p/hour
2kWh fan heater/electric heater £1.04/hour
3 kWh immersion heater  £1.56/hour
5w LED light bulb  0.26p/hour
60w light bulb  3.12p/hour
40w electric blanket  2p/hour
8KG washing machine (A rating)  26p/cycle
8KG washing machine (D rating)  55p/cycle
Tumble Dryer – Heat Pump – A rating  £1.13/cycle
Tumble Dryer – Condenser – C Rating  £2.33/cycle
Oven  52p/hour
Electric hob halogen per ring  85p/hour
Electric hob induction per ring  £1/hour
Microwave 900w  47p/hour
200w slow cooker  10p/hour
42” TV  6p/hour
Computer monitor  1p/hour 
Xbox One S  6p/hour
PS4  7p/hour
Amazon Echo Dot  0.2p/hour
Sonos One  0.7p/hour
Google Nest Mini speaker  0.2p/hour
Laptop  2.5p/hour
American style fridge freezer  2.5p/hour 60p/day
Freestanding fridge freezer  1.45p/hour 35p/day
Under counter fridge  0.6p/hour 16p/day
7.5kWh electric shower  6.5p/min
9 kWh electric shower  7.8p/min

Can’t switch energy providers? Switch your broadband deal instead

Most fixed-rate energy deals are off the table at the moment, and switching energy providers is harder than ever. But that doesn’t mean you can’t switch and save elsewhere. Changing broadband providers can be a great way to shave a few pounds off your monthly expenses. 

Broadband prices are pretty competitive at the moment, and a few of the big-name providers (like BT and Virgin) even offer special student deals, usually on a rolling contract. 

Check out Save the Student’s guide to the best student broadband deals to see if you’re on the best deal.

Heads up: before switching any utility provider, check the terms of your contract. There might be a fee for cancelling the contract early, which could make switching more expensive.

If you’d like to get more posts like this in your inbox, sign up for our regular newsletter.

Translate »